Ta strona korzysta z plików cookies. Parametry ich działania możesz ustawić w swojej przeglądarce. Więcej na ten temat możesz zobaczyć tutaj.
X

Głos - Tygodnik Nowohucki

Napisz wiadomość
Głos - Tygodnik Nowohucki
 

Aktualności

Usługi 1

KontaktWięcej

Adres
Aleja Jana Pawła II 232
31-913 Kraków
Tel.
12 643-44-33
Email
s ekr etariat@gl os-tna.krak owa.pl

Aktualności

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-07-10
Głos - Tygodnik Nowohucki
Gdzie woda czysta i trawa zielona
W PRZYLASKU RUSIECKIM
Przyszło wreszcie ciepłe lato i wiele osób szuka miejsca wypoczynku nad wodą. Nie wszyscy wyjechali na urlopy, a ci co pozostali w mieście, chcą chociaż kilka godzin się zrelaksować. Takim miejscem od lat są zbiorniki wodne w Przylasku Rusieckim. Polski Związek Wędkarski ma długoterminową umowę dzierżawy terenów i co roku zleca urządzenie kąpieliska na stawie nr 1. W tym roku przetarg wygrała firma prowadzona przez Bogusława Czepiela i Marcina Wójcika, która ma zamiar dłużej zadbać o ten teren.
Jak nas poinformował Bogusław Czepiel – gospodarz terenu, w tym roku przede wszystkim uporządkowano teren, skoszono trawę i nawieziono pierwszą porcję piasku, który będzie uzupełniany. Zasady wstępu nie zmieniły się w stosunku do roku poprzedniego. Wjazd autem osobowym w dni powszednie kosztuje 8 zł, a w weekendy 10 zł. Za motocykl płacimy 5 zł, ale rowerzyści wjeżdżają za darmo, podobnie gratis wchodzą, Ci co dojeżdżają autobusem linii 146 z Pleszowa. Nowi gospodarze mają ambicje kompleksowo zapewnić oczekiwania wypoczywających. Już można wypożyczyć sprzęt do pływania w postaci rowerków wodnych, kajaków, a nawet dwuosobowych łodzi na wiosła lub z napędem elektrycznym. Firma prowadzi niedaleko położony „Gościniec Branicki” i zapewnia małą gastronomię w postaci potraw z grilla, napojów, a także lodów. Jak mnie zapewniono, na zamówienie można przygotować imprezę plenerową nad wodą. Są tutaj także toalety i co ważne, pojemniki na śmieci tak, aby nie brudzić terenu, który jest piękny i zielony.
Jak nas poinformowali ratownicy Jakub Juźwiak oraz Mateusz Kowalski strzeżone kąpielisko jest otwarte od godz. 10.00 do 18.00 i można kąpać się w dwóch strefach, dla nie umiejących pływać oznaczonej bojami czerwonymi i żółtymi dla pływających. Ratownicy są wyposażeni w podstawowy sprzęt wraz z łódką oraz apteczkę. Na razie nie musieli interweniować w stanach zagrożenia. Woda jest ciepła i ma temperaturę 20-21 st. C i posiada aktualne badania San Epidu o swojej czystości. Warto zatem wybrać się na wypoczynek do Przylasku Rusieckiego. (sp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-07-03
Głos - Tygodnik Nowohucki
ARTy-STYCZNA NIEDZIELA W GRĘBAŁOWIE
Klub „Dukat” Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta, Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie oraz Towarzystwo Przyjaciół Grębałowa zaprosiły na „ARTy-STYCZNĄ NIEDZIELĘ – Dzień Grębałowa”. Imprezę poprowadził red. Krzysztof Karolczyk, a oficjalnego otwarcia dokonała dyr. Ośrodka Kultury Małgorzata Jezutek, witając gości, a wśród nich wiceprzewodniczącego Rady M. Krakowa Sławomira Pietrzyka, przewodniczącego Rady Dzielnicy XVII Stanisława Madeja wraz z radnymi tej dzielnicy.
Franciszek Nowak honorowy prezes TPG w swoim wystąpieniu podziękował Stanisławowi Madejowi za stworzony klimat w rozwoju społeczności lokalnych, wydając informator o istniejących Stowarzyszeniach w nowohuckich osiedlach, których zresztą reprezentacje wzięły udział w Dniu Grębałowa. Przypomniał także, że w przyszłym roku w Grębałowie przypadają ważne historyczne daty: 100. lecie wybuchu I wojny światowej, gdy zburzono Grębałów wraz z kilkoma innymi miejscowościami, 70. rocznicę rozstrzelania patriotów polskich na Wzgórzach Krzesławickich, czy 60 lat od powstania KS „Grębałowianka”. Te daty zobowiązują do solidnego przygotowania się do przyszłorocznych obchodów Dnia Grębałowa. W czasie imprezy odbył się drużynowy turniej strzelecki z broni pneumatycznej o Puchar Towarzystwa Przyjaciół Grębałowa oraz indywidualny – o Puchar Ośrodka Kultury, który przeprowadzili instruktorzy z LOK z Krzysztofem Solarskim. Nagrody w konkursach wręczała dyrektor OK Kraków Nowa Huta Małgorzata Jezutek z Andrzejem Dziedzicem prezesem TPG. Młodzi mogli wziąć udział w turnieju rzutek, konkursie rzutów osobistych do kosza, motylkowych zajęciach plastycznych (wraz z opiekunami). W części artystycznej wystąpiły dzieci: z Klubu „Dukat” - „Krokusiki” pod opieką Pauliny Piwosz – tańczące „kaczuchy”; z Klubu „Karino” („Crazy Junior”) – tańczące „krakowiaka” oraz „Misie” – dzieci z przedszkola 112 filia w Grębałowie – z tańcem towarzyskim pod opieką Andrzeja Gandy i „Show Dance” – dzieci ze Świetlicy Środowiskowej tańczące „Smerfy”. Uczestnicy festynu mogli podziwiać wystawę prac rękodzielniczych dzieci, korzystać z wesołego miasteczka, stoiska gastronomicznego przygotowanego znakomicie Barbarę Kozioł, degustować tradycyjne specjały pań z TPG, jednocześnie wspomagając kwestę na rzecz Klubu „Dukat” prowadzoną przez Zenona Wojnara i Zofię Chmiel. Imprezę, którą przygotował kierownik klubu Zygmunt Kiszka wraz z grębałowianami z TPG, a patronował medialnie „Głos”, zakończył taneczny wieczorek przy muzyce zespołu „Joker. Organizatorzy dziękują sponsorom imprezy, a są to: sklep „Avita”, Anna Święchowicz właścicielka firmy „Plus”, Lidia Michalik – sklep spożywczo-przemysłowy, Dorota Doroz – sklep spożywczo-przemysłowy, Wiesław Wojnarski – zakład usługowo-handlowy „Wojbud”, Ryszard Chmiel – Zakład Instalacji Sanitarnych. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-07-03
Głos - Tygodnik Nowohucki
GALA „SIEMACHY” W COM-COM-ZONE
W Centrum Rozwoju „Com-Com Zone” przy ul. Ptaszyckiego odbyła się doroczna gala podsumowująca działalność Stowarzyszenia „Siemacha” w minionym roku. Spotkanie przyjaciół, wychowanków, pracowników i partnerów „Siemachy” było okazją do uhonorowania osób, których zaangażowanie i praca przyczyniają się do ciągłego rozwoju organizacji. W tegorocznej gali wzięło udział ponad 300 osób. Poza wychowankami i wychowawcami byli to przedstawiciele samorządów współpracujących z „Siemachą” na czele z wiceprzewodniczącym Rady M. Krakowa Sławomirem Pietrzykiem i Marzeną Paszkot pełnomocnikiem Prezydenta M. Krakowa Jacka Majchrowskiego ds. rodziny oraz przedsiębiorcy i sponsorzy oraz inne organizacje społeczne.
Spotkanie uświetniła swoją muzyką Krakowska Orkiestra Staromiejska pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka. Podsumowano projekty zakończone w 2012 r., wyświetlono film zrealizowany we współpracy z RELIGIA.TV, omówiono projekty planowane oraz wręczono nagrody najlepszym wychowankom i pracownikom organizacji. Działalność „Siemachy” skupia się na doskonaleniu młodzieży i rozwiązywaniu ich problemów przez: wychowanie, sport i terapię. Przy ul. Ptaszyckiego można korzystać z dziennej placówki „Siemacha Spot”, mieści się tu również Oddział Krakowskiego Instytutu Psychoterapii. Przede wszystkim Com-Com Zone to wielofunkcyjne centrum sportowe, działające wg. standardów ekonomii społecznej. Bazę posiada tu Akademia Sportu Progres Jerzego Dudka. Każdego dnia stowarzyszenie zapewnia od lat opiekę kilku tysięcy wychowanków, którzy pod okiem pedagogów budują trwałe relacje rówieśnicze, zdobywają nowe umiejętności i uczą się odpowiedzialności. Organizacja działa w 30 lokalizacjach w Polsce, prowadząc placówki dzienne „Siemacha Spot”, placówki całodobowe „Siemacha Spot 24/7”, obiekty sportowe Centra Rozwoju „Com-com Zone”, Akademię Sportu Progres oraz oddziały terapeutyczne Krakowskiego Instytutu Psychoterapii. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-07-03
Głos - Tygodnik Nowohucki
ODKOPANE ZESŁAWICE-PIKNIK ARCHEOLOGICZNY
Stowarzyszenie Sympatyków Zesławic i Okolicy „Bez granic” oraz Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta zorganizowały imprezę plenerową Dzień Zesławic „Odkopane Zesławice – piknik archeologiczny”. Patronami zabawy byli: Rada Dzielnicy XVII, TV Kraków i Radio Kraków Małopolska. Imprezę ze swadą poprowadzili red. Krzysztof Karolczyk i red. Ewa Mauer – prezes zesławickiego Stowarzyszenia. Współgospodarzem był radny Dzielnicy XVII Leszek Zaleński, a zarazem wiceprezes Stowarzyszenia.
W programie znalazły się: występy artystyczne teatrzyku dziecięcego pod opieką Katarzyny Polek oraz pokaz muaythai Krakowskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki „Muay Thai – Mae Mai Gym” (Monika Kubianka), koncerty Zespołu Canto z MDK Fort 49 oraz zespołu Exodus (połączony z zabawą taneczną), konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych z nagrodami. Istotnym momentem imprezy było przyznanie tytułu Przyjaciela Zesławic przybyłym na piknik, który m.in. otrzymali wiceprzewodniczący Rady M. Krakowa Sławomir Pietrzyk, radny RMK Tomasz Urynowicz, przewodniczący Rady Dzielnicy XVII Stanisław Madej, naczelnik Oddziału Straży Miejskiej Daniel Pokuta, komendant VII KP Jerzy Szczepaniak i dyrektor Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta Małgorzata Jezutek. Stanowisko „Małych i dużych archeologów” prowadziła Aleksandra Faron (quizy – „Czasy jaskiniowców”, „Starożytny Egipt”, „Starożytna Grecja” oraz zabawa w wykopaliska w piasku, czy lepienie naczyń), „Mali jaskiniowcy” - punkt malowania twarzy dla dzieci oraz „Ośrodek pierwotna siła” – zawody strongman Zesławic - Krystyna Pawełek z MOPS Filia nr 9. Dorośli mogli spróbować swoich sił w prehistorycznym nieceniu ognia lub nauce starożytnego pisma. Straż Pożarna zaaranżowała „gaszenie ognia” przez najmłodszych, Policja – oglądanie radiowozu, zaś Straż Miejska Oddziału VI Wzgórza Krzesławickie – przejażdżkę oznakowanymi skuterami. Do dyspozycji był grill, dmuchany zamek, zjeżdżalnia i trampolina. Impreza miała charakter edukacyjny i uczestnicy mogli wiele dowiedzieć się o odkryciach archeologicznych na terenie Zesławic. Z zadowoleniem przyjęto zapowiedź Tomasza Urynowicza o powstaniu Smoczego Skweru w Zesławicach. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-26
Głos - Tygodnik Nowohucki
Ogólnopolski sukces XI LO
XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej zostało uznane za najlepsze liceum wśród nominowanych szkół, uzyskało najwyższą punktację i Znak Jakości przyznany na trzy lata przez Kapitułę ogólnopolskiego Konkursu Interkl@sa. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 10 czerwca 2013 roku w Sali Kolumnowej Sejmu w Warszawie. Nowohuckie liceum zaliczono do szkół najlepiej przygotowujących uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Doceniono zaangażowanie szkoły w ogólnopolskie i regionalne projekty, innowacyjność i wszechstronne wykorzystanie w pracy nowych technologii. Przy ogłaszaniu werdyktu w obecności wiceminister edukacji Joanny Berdzik organizatorzy przyznali, że „gigantyczne dokonania” XI Liceum zrobiły „największe wrażenie”. Liceum współpracuje z wyższymi uczelniami i środowiskiem lokalnym, realizuje liczne programy rozwijające kreatywność młodzieży. Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne wykorzystywane są zarówno w nauczaniu, jak i zarządzaniu szkołą. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-26
Głos - Tygodnik Nowohucki
Nauka, zabawa i wzruszenia w ZSOI nr 5
GALA ZŁOTEJ RÓŻY
We wtorek 21 maja, jako babcia uczennicy klasy I a, zostałam przez nią zaproszona na Galę Złotej Róży w Szkole Podstawowej nr 105 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 na os. Słonecznym. Impreza odbyła się w świetlicy szkolnej specjalnie udekorowanej i przygotowanej – były stoliki zastawione ciasteczkami i napojami dla dzieci i nas, zaproszonych gości: rodziców, babć, rodzeństw. Sam pomysł - wspaniały! Gala, jako żywo, przypomina uroczystość wręczania Oskarów, co w formie znakomitej zabawy pozwala docenić i pochwalić dzieci za dotychczasowe osiągnięcia i zmotywować je do dalszej pracy. Kategorii było 9 – od oczywistych, takich jak Mistrz czytania, Mistrz pisania, Mistrz liczenia, Wzorowy Uczeń po nieoczekiwane np. Mistrz wiedzy o przyrodzie czy Mistrz milowego kroku. W każdej z nich nominowanych było kilkoro uczennic i uczniów, których zdjęcia wywoływały entuzjastyczne okrzyki całej klasy. Sami pretendenci do tytułu Mistrza zarumienieni od emocji przy aplauzie kolegów i wzruszonych Rodziców, oczekiwali na werdykt, bo zwycięzca w każdej konkurencji mógł być tylko jeden. Zaszczytne trofea, ogromne Złote Róże oraz dyplomy wręczały obecne na Gali Panie Dyrektor Szkoły. Pomiędzy poszczególnymi kategoriami dzieciaki pokazały niemal wszystkie swoje talenty: śpiewały, tańczyły, recytowały – choć czasem trema ściskała niektórym gardło i wywoływała łzy w oczach; pokazały przedstawienie kostiumowe o smoku wawelskim, a poprzez entuzjastycznie wykonanie piosenki wyrażały swoją miłość do mamy i taty. Słowem: było na co popatrzeć i czego posłuchać! Na koniec Gali wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, bo każdy uczeń z kl. I a został doceniony w jakiejś dziedzinie, rekordziści – nawet w 5-6 kategoriach.
Bardzo podoba mi się inwencja pedagogów – autorek tego pomysłu. Impreza pokazała, z jaką troską i życzliwością, wręcz po matczynemu, traktują Panie Wychowawczynie i Panie Dyrektor szkoły swoich uczniów. Wzruszeni byli wszyscy, wielu z nas pomimo serdecznego śmiechu po kryjomu ocierało łzę. Chapeau bas! Gratuluję! Tak trzymać!
Babcia Martusi

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-26
Głos - Tygodnik Nowohucki
Listy do redakcji
KLASĘ „CHIŃSKĄ” W XVI LO PATRONATEM OBJĘŁA AMBASADA CHRL
W nawiązaniu do artykułu red Sławomira Pietrzyka „Kraj wielkich przemian” w „Głosie - Tygodniku Nowohuckim”, będącego korespondencją własną z w Chin, pragnę poinformować, że w murach XVI Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w os. Willowym 35 odbyła się uroczystość objęcia „klasy chińskiej" patronatem honorowym Ambasady Chin w Warszawie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: pan Liu Wang-sheng, dyrektor Wydziału Edukacji przy Ambasadzie Chin w Warszawie oraz pan Sun Zhong-li, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Dla podkreślenia znaczenia tego wydarzenia XVI Liceum otrzymało również pamiątkowy medal przekazany przez pana Liu Wang-shenga, w imieniu chińskiego Ministerstwa Edukacji na ręce dyrektora szkoła. Patronat honorowy to szczególne wyróżnienie dla XVI Liceum, którego uczniowie, jako jedyni w Małopolsce mogą uczyć się języka chińskiego, jako drugiego obowiązkowego języka obcego, i kolejny krok w kierunku zacieśnienia współpracy z Instytutem Konfucjusza w Krakowie.
Z poważaniem - Andrzej Górniak dyr. XVI LO im. K.K. Baczyńskiego

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-19
Głos - Tygodnik Nowohucki
Truskawkowy Dzień Dziecka
Na boisku obok Klubu „Karino” Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta zawrzało. Około 130 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 74 wraz ze swoimi wychowawcami i dyrektorką Renatą Dudek przybyło na Truskawkowy Dzień Dziecka. Dołączyła również młodzież niepełnosprawna z Warsztatu Terapii Zajęciowej ze swoimi opiekunami i kierowniczką Ewą Antas. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci w postaci zabawek dmuchanych, zjeżdżalni i dżdżownicy, a także chętne dzieci miały możliwość wymalowania kolorowej truskawki na buźce. Wielką atrakcją dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej było wykonywanie zwierzątek z balonów przez instruktora WTZ Agatę Fabisiak, które otrzymały dzieci. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu Teatru Tańca z Klubu „Karino”. Dzieci zaprezentowały układy taneczne oraz inscenizację teatralną „Wanda i przyjaciele” . Za inscenizację dzieci z Teatru Tańca otrzymały III nagrodę w przeglądzie artystycznym „O Smocze Jajo” w Krakowie. Również młodzież niepełnosprawna zaprezentowała swój program artystyczny „Wiosenne piosenki”. Nie zabrakło ciast truskawkowych i świeżych truskawek, którymi poczęstowane były wszystkie dzieci i osoby dorosłe. Odbył się konkurs na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe. Jury miało nie lada zadanie wybrać z pośród 29 ciast najsmaczniejsze. Wybrano dwa I miejsca, które przypadły Wiesławie Zboroch i Anecie Adamskiej i dwa II miejsca, które zdobyły Maria Stachnik i Elżbieta Mróz, a III miejsce zdobyła Dorota Dynowska. Pozostali otrzymali wyróżnienia. Na Truskawkowym Dniu Dziecka nie zabrakło Straży Miejskiej z Referatu Profilaktyki przy ul. Dobrego Pasterza w Krakowie, którzy prowadzili konkursy dla dzieci, za co organizatorzy bardzo dziękują. Jak co roku przeprowadzono loterię fantową, gdzie główną nagrodą było DVD, które wylosowała Gabriela Jeleń. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody strzeleckie przeprowadzone pod kierunkiem Sędziego Głównego Strzelectwa Sportowego Mariana Zobka. Najwięcej celnych strzałów i I miejsce zdobył Arkadiusz Twardowski, II miejsce Szymon Twardowski, a III miejsce uzyskał Michał Wełna. Na zakończenie imprezy każdy uczestnik otrzymał słodki upominek. Imprezę prowadziła Agencja Artystyczna KRAKUS. Serdeczne podziękowania należą się sponsorom Państwu Barbarze i Jackowi, Krzysztofowi Zagdańskim ze sklepu GROSZEK oraz wszystkim darczyńcom, a także Agnieszce Gębali za opiekę medyczną. Podziękowania dla Pań z Chałupek za pomoc i świeże truskawki dla wszystkich uczestników imprezy. Partnerami Truskawkowego Dnia Dziecka był Warsztat Terapii Zajęciowej i Firma FHU ELMAR. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-19
Głos - Tygodnik Nowohucki
Dzień Wolności w XI LO
4 czerwca odbył się Dzień Wolności w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej. Data Święta Szkoły nie jest przypadkowa - nawiązuje do pamiętnych wyborów parlamentarnych w roku 1989. Szkoła uczciła rocznicę szeregiem imprez o charakterze naukowym. Odbyły się wykłady zaproszonych gości, konkursy wiedzy, gra miejska, historyczna gra planszowa, inscenizacja procesu karnego. Sytuację polityczną sprzed lat przywołano w rekonstrukcji historycznej „Obrona Krzyża w Nowej Hucie”, przedstawionej z ogromnym zaangażowaniem i dbałością o realia przez uczniów klasy wojskowej. Ciekawym wydarzeniem była debata przygotowana przez uczniów z klasy prawniczej, w której wzięli udział zaproszeni przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych. Dyskutowano na temat perspektyw młodzieży na rynku pracy oraz podjęto kwestię związków partnerskich. Uczniowie tego dnia mieli możliwość swobodnego wyboru zajęć z zakresu: historii, literatury, chemii, biologii, geografii i języków obcych. Prowadzili je w większości pracownicy i studenci wyższych uczelni. Liceum gościło prof. dr. hab. inż. Antoniego Cieślę i dr. hab. inż. Krzysztofa Oprządkiewicza - dziekana i prodziekana Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, dr. hab. Konrada Szaciłowskiego, profesora nadzwyczajnego Wydziału Metali Nieżelaznych AGH, dr. Marka Guzika z Instytutu Biologii UP, dr. Marię Stinię z Zakładu Archiwistyki, Dydaktyki i Metod Kwantytatywnych Instytutu Historii UJ, dr. Przemysława Wywiała z Muzeum Armii Krajowej, dr. Dorotę Wojdę z Katedry Teorii i Literatury Instytutu Filologii Polskiej UJ, Edwarda Nowaka reprezentującego „Stowarzyszenie Solidarność”. Oprócz atrakcyjnych i twórczych zajęć edukacyjnych były też imprezy o charakterze artystycznym i sportowym. Rozegrano mecze, społeczność Jedenastki bawiła się podczas występów tancerzy i wokalistów, między innymi uczniowsko-nauczycielskiego zespołu „Oś-Fiata”. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-19
Głos - Tygodnik Nowohucki
Dzień Krzesławic
W Klubie "Krzesławice" Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta obchodzono w dyskotekowych rytmach lat 60. i 70. Dzień Krzesławic. Ponieważ organizatorem imprezy był Zarząd i Rada Dzielnicy Wzgórza Krzesławickie oraz Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta, prowadzący Radek Omieciński powitał przedstawicieli tych instytucji: przewodniczącego Stanisława Madeja oraz dyrektorkę OK Małgorzatę Jezutek, a także przedstawiciela zarządu Towarzystwa Przyjaciół Krzesławic prezesa Janusza Zabagło (fundatora nagrody głównej - roweru - w loterii fantowej) oraz zastępcę przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomira Pietrzyka, jak również wszystkich przybyłych. Podczas zabaw odbywała się kwesta na rzecz klubu Ośrodka Kultury, którą prowadziła Elżbieta Nowak, ucharakteryzowana na Marilyn Monroe. W namiocie trwał casting do występów w serialach stacji TVN. Dzieci mogły korzystać z nadmuchiwanych zjeżdżalni, zaś małą gastronomię obsługiwała firma "Graal Catering" Barbary Kozioł. Młodsi, a także wspólnie z opiekunami brali udział w licznych konkursach: malowaniu przestrzennych kwiatów, na makijaż dyskotekowy, projektowanie stroju dyskotekowego, ozdabianie tekturowego samochodu, zaplatanie warkoczy, na dyskotekową kulę z płyt CD, pokazu mody, układania kostki Rubika. Wystąpili: formacja taneczna Crazy Shake z Klubu Karino, chór kameralny z parafii p.w. Judy Tadeusza w Czyżynach, zespół Krzesławianki (na zdjęciu), Zenon Wojnar w tańcu z partnerką, młoda mieszkanka Krzesławic Ilona Trętko. Promowane były zajęcia z pilatesu w klubie "Krzesławice" prowadzone przez Joannę Piwińską. Wieczorem losowano nagrodę główną loterii – rower - spośród sprzedanych losów. Nagrodę wręczali Stanisław Madej oraz prezes Towarzystwa Krzesławic Janusz Zabagło. Imprezę zakończyła dyskoteka i popisy karaoke. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-12
Głos - Tygodnik Nowohucki
Spotkanie twórców ludowych z Kocmyrzowa-Luborzycy
W GALERII CENTRUM B3
W Galerii e-foto w os. Centrum B3, prowadzonej przez Daniela Szubelaka odbyło się Spotkanie Przyjaciół z gminy Kocmyrzowa-Luborzycy połączone z wernisażem wystawy Edwarda Gondka, o którym pisaliśmy już w „GTN” z 19 listopada 2012 r. Przypomnijmy, że jego dorobek to polichromie w jasnogórskim klasztorze oo. Paulinów (przy współpracy z prof. Bronisławem Dąbkiem) i innych kościołach, ale przede wszystkim własne obrazy olejne, eksponowane w galeriach Krakowa, stolicy i za granicą, zawierające przesłanie religijne, ilustrujące wiejskie obyczaje, a także wiejskie pejzaże. Wernisaż otwarła dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Kocmyrzowie Sabina Sitko, przecinając wstęgę. Uczniowie gimnazjum z Luborzycy recytowali wiersze z dorobku artysty. Prowadząca spotkanie Zofia Rączka wręczyła „Złote Gwoździe”: Danielowi Szubelakowi, Jurkowi Kozikowi i Michałowi Gomółce, w ramach podziękowania za wydanie tomiku poświęconemu E. Gondkowi, ponieważ „nie wybili sobie współpracy” z nią, co podkreśliło także uderzenie młotkiem w kowadło przez „Galerników” (w strojach hutniczych) z Galerii Twórców Ludowych Kocmyrzów-Luborzyca. Za „nierozerwalne jak łańcuch” związki Gimnazjum z Luborzycy z XI Liceum Ogólnokształcącym „Złote Łańcuszki” otrzymało grono pedagogiczne z Lucyną Szubelak (prywatnie - żoną pana Daniela) z XI LO na czele. Edward Gondek wręczył Lucynie Rotter piwonię. Pani Lucyna, adiunkt na Wydziale Historii i Dziedzictwa Narodowego Uniwersytetu Papieskiego specjalizująca się symboliką w kulturze, jest także nauczycielką sztuki w luborzyckim gimnazjum. Prezes zarządu Gminnego Związku Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych, obchodzący swoje urodziny Sławek Kozłowski oraz Jadzia Walczak z Koła Gospodyń Wiejskich zostali poproszeni o objęcie patronatu nad wystawą „Pierwociny” w Prusach pod Krakowem. Młodzież XI LO otrzymała egzemplarze książki Jerzego Kozika z autografami. Zofia Rączka rozdała także inne drobne upominki: dla przyjaciółek gospodyń („kolibabek”) – igielniki, dla duchownych – małe sztalugi. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-12
Głos - Tygodnik Nowohucki
Z historią w tle i udziałem rodziny Mycielskich
DZIEŃ ŁUCZANOWIC
Klub "Aneks" Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta oraz Rada i Zarząd Dzielnicy XVII zaprosili w minioną niedzielę na imprezę z okazji Dnia Łuczanowic pod patronatem medialnym „Głosu - Tygodnika Nowohuckiego” . Przybyłych wehikuł czasu przeniósł na początek XX wieku. W pobliżu dworu Mycielskich odbyło się tegoroczne święto osiedla. Zarówno najmłodsi jak i dorośli mogli na chwilę poczuć historyczne klimaty dawnych Łuczanowic oraz skorzystać z rozmaitych atrakcji.
Imprezę z dużą swadą poprowadził Krzysztof Karolczyk ubrany zgodnie z duchem czasu. Znakomitych gości z licznie przybyłej rodziny Mycielskich, dawnych właścicieli dworu i dóbr okolicznych powitała Danuta Radosz kierownik Klubu „Aneks”. Sławomir Pietrzyk wiceprzewodniczący Rady M. Krakowa oraz Stanisław Madej przewodniczący Rady Dzielnicy XVII życzyli dobrej zabawy. Odbyły się liczne konkursy, dla rodzin uczestniczących w święcie. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz mody z epoki XIX i XX wieku. Atrakcją był występ tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, specjalizujących się w tańcach historycznych. W świat magii przybyłych wprowadził iluzjonista Andrzej Fidziński. Warto pamiętać, iż to właśnie w XX wieku iluzja stała się popularna i przeniknęła do życia jako rozrywka. Powrotem do wspomnień z czasów dzieciństwa rodziny Mycielskich był quiz na temat historii rodziny, dworu i samych Łuczanowic. Wydarzeniu towarzyszyła promocja pamiętników Andrzeja Mycielskiego "Chwila czasu minionego". Z tego między innymi powodu gościem honorowym imprezy była hrabina Elżbieta Mycielska-Dowgiałło córka autora książki wraz z bratem Andrzejem oraz inni członkowie tego zasłużonego dla Łuczanowic rodu. Podczas Dnia Łuczanowic można było obejrzeć również wystawę "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty Łuczanowice". Tego dnia nie zabrakło także bardziej współczesnych atrakcji, jak malowanie buziek, mini wesołego miasteczka, czy loterii fantowej. Imprezę, mimo chwilowych opadów, zamknęła zabawa taneczna pod gołym niebem. Do tańca przygrywał znany i lubiany zespół "Format". Małą gastronomię obsługiwana firma „Graal Catering” Barbary Kozioł. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-06-05
Głos - Tygodnik Nowohucki
Z Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej
EKOSYSTEM W POMOCY SPOŁECZNEJ
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Pedagogiczny zorganizowały Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Ekosystem w pracy społecznej”, która częściowo odbyła się w siedzibie UP na os. Stalowym. Uczestnicy z Polski oraz m.in. z Kanady, Rosji, Kazachstanu i Słowacji zwiedzili Nową Hutę.
W dobie szybkiego rozwoju technologiczno-informatycznego, który zaczyna dominować w naszym życiu nie możemy zapominać o środowisku zarówno społecznym jak i naturalnym. Idea zrównoważonego rozwoju powinna spinać te elementy, uzupełniając je wymiarem ekonomicznym. Było to credo konferencji. Odbywała się ona w kilku blokach tematycznych: społecznym, ekologicznym, ekonomicznym oraz bezpieczeństwa szeroko rozumianego w aspekcie zewnętrznym jak i wewnętrznym. Naukowcy obradowali w czterech sekcjach. Pierwsza dotyczyła roli seniora w pomocy społecznej. Druga instytucji i organizacji pomocy społecznej, nie tylko w Polsce, ale były referaty dotyczące Afganistanu, Kenii i Ugandy. Trzecia dotyczyła metod i form pracy socjalnej. Czwarta kierunków i problemów społecznych, a piąta była warsztatami w zakresie Mediacji i pracy socjalnej. Jeden z referatów dotyczył doświadczeń nowohuckich, a było to podzielenie się doświadczeniami Józefy Kucharskiej i Eweliny Zdebskiej z wolontariatu studentów UP i UP JPII w krakowskim hospicjum. Konferencję patronatem medialnym objęła nasza redakcja. Postaramy się powrócić do niektórych problemów poruszonych na tym ciekawym i wartościowym spotkaniu. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-05-22
Głos - Tygodnik Nowohucki
Zapoznanie z trasą oraz strzelanie w Pleszowie
Przed V Nowohuckim Biathlonem Rowerowym
Na zaproszenie organizatorów V Nowohuckiego Biathlonu Rowerowego, Stowarzyszenia „Moja Nowa Huta”, Redakcji „Głosu –Tygodnika Nowohuckiego”, „Mudserwisu” oraz firmy FHU „Elmar”, odbyło się spotkanie na strzelnicy w Pleszowie, podczas którego można było wykonać strzelanie szkoleniowe przed biathlonem. W spotkaniu uczestniczyli również przyjaciele Jurka „Szpinaka” Kujawskiego. Nawiązały się więc nowe znajomości. Już od paru lat w Nowohuckich Biathlonach Rowerowych uczestniczy Klub „Karino” Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta. Dlatego na treningu nie zabrakło na strzelnicy sympatyków sportu z tegoż klubu. Zarówno dzieci z sekcji strzeleckiej, jak również członkinie Klubu Aktywnych Kobiet uczestniczyły w szkoleniu, pozwalającym na uzyskiwanie dobrych wyników w strzelaniu na odległość 30 i 50 m. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła wszystkim aktywnie i miło spędzić czas.
Spotkanie rozpoczęło się strzelaniem – był krótki instruktarz - jako przypomnienie zasad celowania do biathlonek, a potem strzelanie. Przez cały czas strzelania, swoimi spostrzeżeniami i cennymi uwagami, swoją pomocą służyli instruktorzy strzelectwa sportowego. Słuchając ich uwag, strzelanie nie sprawiało większych problemów – trafiano do biathlonek, co sprawiało satysfakcję i przyjemność. W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób. Uczestników organizowano w niewielkie grupki, aby na rowerach przejechać trasę biathlonu. Było bardzo przyjemnie, podziwiano uroki malowniczo pięknych, zielonych terenów okolic mało znanej Nowej Huty, tj. osiedli: Mogiły, Pleszowa, Kujaw, Chałupek, Branic. Pogoda dopisała. Po przejechaniu trasy biathlonu powrócono na strzelnicę, gdzie w miłej atmosferze, można było skonsumować przygotowany i serwowany przez Jurka „Szpinaka” posiłek – kiełbaski z grilla w różnej postaci dodatkach.
***
Organizatorzy V Nowohuckiego Biathlonu Rowerowego informują, że biathlon rozegrany zostanie w dniu 21.09.2013 r. Trasa biathlonu pozostała taka sama jak w poprzednim roku. Miejsce startu również nie uległo zmianie - usytuowane jest przed stadionem „Hutnika”, wzdłuż ul. Ptaszyckiego. Rozpoczęcie zawodów nastąpi o godz. 10.00. Informacje dotyczące V Nowohuckiego Biathlonu Rowerowego zamieszczane są na bieżąco w „Głosie - Tygodniku Nowohuckim”, na stronach internetowych www.elmar.interial.pl oraz www.biathlonrowerowy.pl. Zapraszamy do udziału w tej niepowtarzalnej imprezie. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-05-22
Głos - Tygodnik Nowohucki
EDUKACJA ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
W siedzibie Oddziału III – Nowa Huta, Straży Miejskiej Miasta Krakowa odbył się nowohucki finał XII Międzyszkolnego Konkursu PRAWO i MY. Po rozwiązaniu testu składającego się z 50 pytań dotyczących zagadnień prawnych, najlepsza okazała się reprezentacja SP 37 z os. Stalowego startująca w składzie: Paulina Surowiec, Gabriela Śmietana i Aron Ledóchowski, pedagog Izabela Pilch. Drugie miejsce zajęła ekipa Publicznej SP im. św. W. Pallottiego, os. Krakowiaków - Małgorzata Talczyńska, Kornelia Zamojska, Jakub Sobas, pedagog Paulina Sobczak. Obie drużyny uzyskały 36 pkt lecz o pierwszym miejscu decydował krótszy czas rozwiązania testu. Trzecią lokatę zajęła SP 88 os. Szklane Domy – 35 pkt startująca w składzie: Kinga Adamiak, Weronika Mętel, Zofia Mroczkowska, pedagog Barbara Krygowska – Dyl oraz Robert Mulka. Czwarta okazała się drużyna SP 141 os. Kościelniki, która zdobyła 34 pkt, a reprezentowana była przez trzy Julie: Adamczyk, Bonarską, Nowak, pedagog Agata Stępień. Piątą lokatę zajęła SP 80 os. Na Skarpie – 34 pkt - Gabriela Ciurkot, Anna Szot, Katarzyna Szast, pedagog Grażyna Krzyżak. Szóste miejsce przypadło ekipie ZSMuz Nr 2 os. Centrum E – 32 pkt (Piotr Bachowski, Sebastian Ptasznik, Arek Tyrański, pedagog Iwona Chudzikiewicz). Pierwszą dziesiątkę tworzą: SP 142, SP 155, SP 74, SP 156? gdzie różnice sięgają 1 pkt. Sześć czołowych zespołów, spośród 17 przygotowanych do konkursu uzyskało awans do krakowskiego finału, który tradycyjnie odbędzie się 13 czerwca w UMK, w obecności Prezydenta Miasta Krakowa.
Jednocześnie odbyły się eliminacje do IV Konkursu PRAWO, RATOWNICTWO, BEZPIECZEŃSTWO, w którym startowali nowohuccy gimnazjaliści. Najlepiej, test składający się z 60 pytań rozwiązali uczniowie G 36 os. Dywizjonu 303, startujący w składzie: Anna Grymek, Arleta Góra, Anna Eliza Zięba, Monika Grelowska, pedagog Katarzyna Chmiest – Żądło. Uczennice G 36 uzyskały 114 pkt i wyprzedziły ekipę G 77 os. Kościelniki – 96 pkt – Aleksandra Kopińska, Aleksandra Sonik, Agnieszka Trojan, pedagog Agata Stępień. Kolejne miejsca zajęły drużyny G 46 - 86 pkt, IGMCE, G 47, G 59?
Do Krakowskiego finału, który odbędzie się 24 czerwca br. w Muzeum Lotnictwa awansowały dwa pierwsze Gimnazja, spośród 14 uczestniczących w profilaktycznym programie WSPÓŁPRACUJMY, realizowanym przez Oddział III Straży Miejskiej na terenie Nowej Huty od 1999 r. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-05-15
Głos - Tygodnik Nowohucki
W 68 rocznicę pokonania faszystowskich Niemiec, spotkanie w Domu Kombatanta
DZIEŃ ZWYCIĘSTWA 2013
W Domu Kombatanta RP w os. Górali 23 odbyło się spotkanie z okazji 68 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem, zorganizowane przez Małopolską Fundację Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego. Zebranych kombatantów i gości powitał prezes zarządu Fundacji Sławomir Pietrzyk, a wśród nich Joannę Kamieniarczyk dyr. Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Wojewódzkiego, która przybliżyła działania urzędu zmierzające do utrwalenia pamięci o czasach walecznych zrywów Polaków w Małopolsce.
Kpt. Franciszek Baryła prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK przybliżył najważniejsze fakty z czasów II wojny światowej. Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali go nie tylko kombatanci, ale także uczniowie I E klasy wojskowej z XI LO im. Marii Dąbrowskiej z os. Teatralnego pod opieką prof. historii Marcina Maciuka, który zabrał głos, dziękując w imieniu uczniów za tę prawdziwą lekcję historii. Albowiem w spotkaniu uczestniczyli m.in. 90-latkowie Czesław Łotarewicz, ostatni żyjący świadek procesu 16 przywódców polskiego państwa podziemnego w Moskwie w 1945 roku oraz Tadeusz Bieńkowicz kawaler Orderu Virtuti Militari, żołnierz AK biorący udział w słynnej akcji odbicia więźniów w Lidzie. Obaj kombatanci odebrali okolicznościowe listy gratulacyjne i pamiątkowe odznaki z herbem Krakowa, które w imieniu Rady M. Krakowa wręczył im wiceprzewodniczący RMK Sławomir Pietrzyk. Po spotkaniu młodzież i kombatanci złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bitwę Budziszyńską jedną z ostatnich, która przyczyniła się do zwycięstwa nad faszyzmem i pochłonęła tysiące ofiar. Następnie młodzież i goście zwiedzili Muzeum Czynu Zbrojnego.
(mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-05-08
Głos - Tygodnik Nowohucki
W chałupskim gaju
Po raz ósmy w Klubie „Karino” Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta w Chałupkach odbyła się impreza z cyklu „Chata wiejska z tradycjami” pt. „W chałupskim gaju”. Prezentowane było życie wiejskie w chałupskim gospodarstwie i zagrodzie od wiosny do późnej jesieni. Wystąpiła grupa obrzędowa „Chałupki” z programem „W polu i zagrodzie”. Swoją poezję recytowała Ludwika Finda. Roli konferansjera podjął się Radek Omieciński z agencji artystycznej „Maska”. Po każdej piosence odgrywana była krótka scenka rodzajowa i organizowane były konkursy z nagrodami, z udziałem publiczności. Wystąpił zespół taneczny z klubu „Karino” oraz dzieci ze świetlicy TPD im. K. Makuszyńskiego. Wszyscy przybyli mogli degustować lokalne specjały. Ponieważ była to promocja osiedla, dlatego nie zabrakło konkursów związanych z osiedlem Chałupki, tj.:
zamiatanie miotłami brzozowymi, krojenie ziemniaków, obieranie jajek,
przewożenie na taczkach mąki z gospodynią, malowanie pastelami konika na biegunach itp. Wyniki konkursu na makietę chałupskiej chaty: I miejsce - świetlica środowiskowa TPD „Przyjaciele Kornela Makuszyńskiego”, II miejsce – praca zbiorowa dzieci z Klubu „Karino”, III miejsce - praca zbiorowa dzieci z kółka plastycznego z Klubu „Herkules”. Specjalne wyróżnienie zdobyła makieta wykonana przez młodzież z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci z ul. Truskawkowej 4. Nagrodę ufundowała Aneta Matuszczyk-Wahab, prezes Zakładów Sanitarnych. Ponadto nagrody za udział otrzymali twórcy makiet z: klubu „Jedność”, Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Działoszycach, z kółka plastycznego z klubu „Karino” oraz zdobyli autorzy prac rodzinnych z os. Chałupki. Wyniki konkursu wiedzy o Chałupkach: I miejsce – Krystyna Marzec, II m. – państwo Szczepanikowie, III m. Alicja Kryza. Puchary za zawody strzeleckie ufundował przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Stanisław Moryc. Zawody odbyły się dzięki Marianowi i Elżbiecie Zobek i Mateuszowi Atłas. Puchar w kat. seniorek powędrował do Agnieszki Gębali, w kat. seniorów – Sławomira Dańdy. Puchar w kat. juniorów zdobył Arek Twardowski, zaś w kat. juniorek - Anna Janczar. Kwiaty i dyplom otrzymała najstarsza mieszkanka os. Chałupki Jadwiga Jeleń. Całości dopełniła zabawa taneczna przy akompaniamencie Mieczysława Szwajcy. Organizatorzy dziękują licznym sponsorom. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-05-08
Głos - Tygodnik Nowohucki
W najstarszym nowohuckim XI Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej
MATURA 2013
W tym tygodniu we wtorek rozpoczęły się matury egzaminem z języka polskiego. W najstarszym nowohuckim XI LO im. Marii Dąbrowskiej w os. Teatralnym, które obchodzi w tym roku Jubileusz 60. lecia, do tego egzaminu przystąpiło 227 abiturientów z 7 klas, czyli wszyscy dopuszczeni, jak nas poinformowała dyr. Lucyna Szubelak. Jest to 58 egzamin maturalny w historii szkoły, a do tego pierwszego w 1955 roku przystąpiło 19 osób.
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 170 minut, ale już ok. godz. 11.00 pierwsi uczniowie oddawali zakodowane prace. Składał się z dwóch części, mówi Jolanta Janik nauczycielka XI LO, a zarazem członek Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W pierwszej należało odpowiedzieć na 12 do 15 pytań związanych z interpretacją tekstu publicystycznego, a w drugiej napisać minimum 250 słów na jeden z wybranych tematów. W tym roku było to: „Porównanie obrazów przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmencie noweli Elizy Orzeszkowej "Gloria victis" i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Mazowsze". W analizie należało zwrócić uwagę na osoby mówiące w obu tekstach. Ten temat pisał Paweł Szczerbiński, którego spotkałem przed salą egzaminacyjną, który krótko skomentował - spodziewałem się na maturze tekstu nawiązującego do 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Drugi temat
to „Co o autorytecie pisał w "Przedwiośniu" Stefan Żeromski i jaką mu
wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony
fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów”. Ten temat pisał Szymon Kasprzyk i także był zadowolony, bo był dobrze przygotowany z Żeromskiego. Obaj byli dobrej myśli przed pisemnymi egzaminami z matematyki i języka obcego. Dalszy ciąg to egzaminy ustne, które skończą się dopiero pod koniec maja i dopiero wtedy maturzyści poznają efekty egzaminu maturalnego. Maturzystom życzymy zdania wszystkich egzaminów. (SP)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-05-01
Głos - Tygodnik Nowohucki
Sprzątanie świata ze Strażą Miejską
Jednym ze sposobów podnoszenia świadomości ekologicznej wśród dzieci
i młodzieży są organizowane akcje sprzątania terenów użyteczności publicznej. Młodzi biorący udział w akcjach od strony praktycznej poznają zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska odpadami bytowymi. Akcje przynoszą wymierną korzyść w postaci zebranych odpadów, a co za tym idzie uporządkowaniem terenów, a także przyczyniają się do promowania proekologicznych wzorców zachowań.
Referat Profilaktyki Straży Miejskiej Miasta Krakowa zorganizował akcję „Sprzątanie świata”, w której wzięło udział około 30 dzieci z Ośrodków Kultury Kraków-Nowa Huta. Działania skoncentrowane były na terenach zielonych usytuowanych w rejonie rzeki Dłubnia przy ulicy Wańkowicza. Biorący udział w akcji wykazali się dużym zaangażowaniem. Zebrano ponad 110 worków śmieci, m.in.: opakowania plastikowe oraz szklane, zużyty sprzęt gospodarstwa domowego, części samochodowe, materiały budowlane, materace, a także odpady komunalne. Po zakończeniu akcji dzięki Radnym Dzielnicy XVII, każdy z uczestników otrzymał nagrodę rzeczową, wręczoną przez członkinię zarządu Jadwigę Kolasę oraz naczelnika Oddziału VI Wzgórza Krzesławickie Straży Miejskiej Miasta Krakowa Daniela Pokutę. Cieszy fakt, że uczestnicy akcji wyrazili chęć włączania się w podobne przedsięwzięcia. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-04-24
Głos - Tygodnik Nowohucki
W przystani Yacht Klubu Polska Kraków w os. Mogiła nad Wisłą
OTWARTO SEZON ŻEGLARSKI
W minioną sobotę w przystani Yacht Klubu Polska Kraków w nowohuckim osiedlu Mogiła nad Wisłą otwarto 57 (58) sezon żeglarski. Nieprzypadkowo podaję dwie rocznice. W 1956 roku powstał bowiem Okręgowy Związek Żeglarski, a rok wcześniej Klub Żeglarski w Nowej Hucie, noszący nazwę Budowlani. Zresztą w inauguracji sezonu uczestniczył budowniczy huty, Stanisław Czerski, jego założyciel i wieloletni działacz, a później przez trzy kadencje prezes Okręgowego Związku Żeglarskiego. W osobnym tekście postaram się przypomnieć tamte czasy.
Spotkanie otworzył Gospodarz obiektu komandor Y.K.P. Kraków Jan Orzechowski, który powitał Gości, a wśród nich wiceprzewodniczącego Rady M. Krakowa Sławomira Pietrzyka, radnych miejskich Jerzego Fedorowicza jr. i Jerzego Sonika oraz całą brać żeglarską. Władysław Dąbrowski prezes Małopolskiego Okręgu Żeglarskiego podkreślił w swoim wystąpieniu, że z początkiem tego roku związek przestał być stowarzyszeniem, a stał się związkiem sportowym podległym Ministerstwu Sportu. Oznacza to istotne zmiany w szkoleniu adeptów żeglarstwa i prowadzeniu działalności zawodniczej. Obecnie w okręgu nabiera znaczenia szkolenie dzieci w wieku od 6 lat. Dzięki porozumieniu z firmą Energa Sailing z Wybrzeża w tym roku przeszkoli się 120 dzieci w Klubie Żeglarskim Horn w Krakowie. Jak nam powiedziała Józefa Ogrodnik z tego klubu, chętnych było więcej, ale dokonano wyboru i teraz dzieci są przygotowywane rekreacyjnie oraz teoretycznie i niedługo zaczną zajęcia praktyczne. Na zakończenie są planowane dwudniowe regaty, a 10 najlepszych wyjedzie na obóz żeglarski na Wybrzeże. Trener Koordynator Andrzej Ogrodnik wręczył 45 zawodnikom nominacje do kadry wojewódzkiej młodzików z YKP Kraków, Klubu Żeglarskiego Horn, KS Wiaterny Nowy Targ, KS Omega Kraków oraz PTTK Beskid Nowy Sącz. Komandor YKP Kraków Jan Orzechowski oraz Sekretarz Stefan Wydziałkiewicz wręczyli 30 nowym członkom Yacht Klubu Polska Kraków legitymacje. Jak nas poinformował Jan Orzechowski prowadzone są rozmowy z kierownictwem Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w os. Słonecznym o stworzeniu klasy żeglarskiej. Na zakończenie wciągnięto przy dźwięku dzwonów banderę ma maszt i wypłynęły na Wisłę pierwsze żaglówki. (mp)

Głos - Tygodnik Nowohucki napisał(a)
2013-04-17
Głos - Tygodnik Nowohucki
Światowy Dzień Inwalidy
Krakowska Rada Niepełnosprawnych uczciła Światowy Dzień Inwalidy w gościnnych progach firmy „Graal” – Barbary Kozioł, w którym uczestniczyło 140 osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawnych i zaproszonych gości powitali i złożyli z tej okazji najlepsze życzenia Prezes Zofia Sawa i Włodzimierz Szpulak z KRN. Spotkanie zaszczycili – pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych p. Bogdan Dąsal i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch, którzy również życzyli niepełnosprawnym dużo zdrowia i optymizmu w zmaganiu się ze swoim inwalidztwem. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: radna dzielnicy XVIII Wiesława Zboroch, prezes Arcybractwa Miłosierdzia Aleksander Litewka i Beata Byszewska kierownik referatu ds. problematyki osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Krakowa. Następnie Prezes Zofia Sawa uhonorowała medalem 20-lecia Krakowskiej Rady Niepełnosprawnych osoby, które są bardzo zasłużone w działalności charytatywnej, a nie mogły być obecne w czasie gali 15.11.2012 r. Są to: p.p. Beata Byszewska, Aleksander Litewka, Danuta Stolarek, Barbara Dobrzańska. Podopieczni ze Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej „Ecce Homo” im. św. Brata Alberta z ul. Krakowskiej wręczyli p. Prezes wykonany na warsztatach terapii zajęciowej obraz. Po tym pięknym początku wystąpili z koncertem artyści operetki krakowskiej Bożena Zawiślak-Dolny i Franciszek Makuch. Był to wspaniały koncert, który niepełnosprawni bardzo przeżywali i obdarzali gorącym aplauzem, który na długo zapadnie w ich pamięci. Prezes Zofia Sawa bardzo serdecznie dziękowała wspaniałym artystom, za charytatywne wystąpienie i wręczyła medal 20-lecia KRN Franciszkowi Makuchowi, bowiem Bożena Zawiślak-Dolny wcześniej otrzymała w czasie listopadowej gali, występując wtedy również charytatywnie. Po koncercie podano poczęstunek, który podawali uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy 6-5 z Zespołu Szkół Budowlanych pod kierunkiem nauczycielek: Teresy Śliskiej, Danuty Stolarek i Ewy Rak. W czasie spotkania niepełnosprawni dyskutowali na temat problemów, które są konieczne do rozwiązywania przez organizacje pozarządowe. Organizatorzy dziękują sponsorom: p.p. Krupińskim z firmy „U Jędrusia” oraz Lucynie Jędrzejczyk z Zakładów Zbożowych w Krakowie. (mp)

© 2011-2015 MSKIP